首页Medical Equipmentsslit lamp microscope MIC-SH50S slit lamp microscope
Previous product
MIC-2000D slit lamp microscope
MIC-2000D slit lamp microscope
Back to products
Next product
MIC-SH60S5 slit lamp microscope
MIC-SH50S slit lamp microscope
MIC-SH50S slit lamp microscope
Two-step magnifications Three-step magnifications Five-step magnifications
10× /16x
10×、16× 10×、16×、25× 6×、10×、16×、25×、40×
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 其他信息
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
MIC-SH50S slit lamp microscope
Multi-layer coating to increase brightness
  • Converging or Parallel optical design for clear stereo pictures
  • Attachable beam splitter and video adaptor for digital image pick-up
Main Specification
Item\Model Specifications
Microscope
Type Converging Stereoscope Parallel Stereoscope
Eyepiece 10× / 16×
Magnification 10×、16× 10×、16×、25× 6×、10×、16×、25×、40×
Field of View  (mm) 6×(φ36.2)、10×(φ22.5)、16×(φ14.8)、25×(φ11)、40×(φ6.2)
Adjustable Diopter 55 – 80 mm
Dioptor Adjustment -5D—+5D
Illumination system
Slit width 0mm~10mm
Slit length 0mm~10mm
Rotation 0°~180°
Slit Inclination 0°~20°
Filter heat absorption、grey、redfree、cobalt blue
Power supply
Electrical Safety Standard Conform to Standard IEC 601-1.Class1Type B
Input ~220V、50Hz
Output 12V 30W   Halogen Lamp
Packing & Weight
Whole Packing Volume 0.28m3
Total Weight 50kg
其他信息
microscope function
Compound
评价
目前还没有评价
您的邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注
Shipping & Delivery
EX-WORK price
ALL PRICE MIC TECH QUOTED IS EX-WORK PRICE.
OTHER PRICE INCLUDING SHIPPING WILL BE QUOTED UPON REQUEST.
FAS CPT CIP FCA FOB CFR CIF DPT DIP DDP
  • ALL TERMS OF SHIPPING IS NEGOTIABLE WITH MIC TECH
  • ALL SHIPPING METHODS IS JUST ON YOUR REQUEST
  • YOUR SATISFACTION IS OUR GOAL
相关产品
Close
MIC-4ER slit lamp microscope
阅读更多
ENQUIRY!
Quick view
Close
MIC-3ER-E slit lamp microscope
阅读更多
Quick view
MIC-2ER slit lamp microscope
MIC-2ER slit lamp microscope Large view range, high magnification, good scalability Five-step drum zoom design, easier to use Maximum 14mm spot checks greater extent of disease 21.5mm high eye point more comfortable to check All optical lens are made from import materials, carried out moisture proof, mould proof and coating process, which prove its good optical performance in different weather condition High quality micro-positioning platform, easy to operate Reserved digital upgrade interface, you can upgraded to a digital slit lamp 6X 10X 16X 25X 40X
MIC-50 portable slit lamp microscope
MIC-50 portable slit lamp microscope 10X、16X
MIC-SB1 portable slit lamp microscope
MIC-SB1 portable slit lamp microscope 10x,16x
MIC-S2X slit lamp microscope
MIC-S2X slit lamp Five-step drum zoom design(6X, 10X, 16X, 25X, 40X)Easier to use, corneal endothelial cells can be observed under 40X Maximum 14mm spot checks greater extent of disease 21.5mm high eye point more comfortable to check Digital upgrade interface, you can upgraded to a digital slit lamp 6X 10X 16X 25X 40X