首页Surgical Microscopeorthopedic microscope MIC-SH20L ophthalmology surgical operating microscope
Previous product
MIC-SH20J ophthalmology surgical operating microscope
Back to products
Next product
MIC-SH30L ophthalmology surgical operating microscope
MIC-SH20L ophthalmology surgical operating microscope
Original optics of Japanese OLYMPUS with 65mm-wide view, strong stereoscopic and good depth of field.
  • Coaxial assistant microscope 4×、7×.
  • X-Y speed, imported motor with low-noise and function reliable.
  • Imported zoom equipment with low-noise, high-accuracy and in good control.
  • Adjustable zoom with low-noise and function reliable.
  • 8 functions of foot switch and conveniently in operating.
  • Brand new appearance, operation and installation easily.
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 其他信息
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
Main Specification
Microscope Item Specification
Optics OLYMPUS SZX7
Eyepiece 10X Wide Field
Observation Angle 30°
Pupil Distance 50-76mm
Diopter ±5D (Binocular)
X-Y Speed 2.2mm/sec Foot Control
Magnification 4X-20X Continually Motorized Zoom
Field of View 8mm-50mm
Working Distance ≥170mm
Fine Adjustment ±20mm Foot Control
Assistant Microscope Stereo Coaxial
Magnification 4X、7X
Illumination Light Source 15V/150W Halogen Lamp or LED Light
Intensity ≥80,000 Lux
Base Length of Arm Extended 1200mm
Up and Down
Adjustment Range
±150mm
Base Size 560mmx560mm
Foot Switch X-Y Focus/Motorized Focus and Zoom
其他信息
microscope function
Infinite, Compound, Dark filed, Polarizing, PH, fluorescent
用户评价 (0)
评价
目前还没有评价
您的邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注
Shipping & Delivery
EX-WORK price
ALL PRICE MIC TECH QUOTED IS EX-WORK PRICE.
OTHER PRICE INCLUDING SHIPPING WILL BE QUOTED UPON REQUEST.
FAS CPT CIP FCA FOB CFR CIF DPT DIP DDP
  • ALL TERMS OF SHIPPING IS NEGOTIABLE WITH MIC TECH
  • ALL SHIPPING METHODS IS JUST ON YOUR REQUEST
  • YOUR SATISFACTION IS OUR GOAL
相关产品
Close
MIC-CD6C ophthalmology surgery microscope
The MIC-CD6C is the only model of MIC-CD serials operation microscope which has a double assistant binocular system. It have perfect optics system and the biggest depth of field. It can be used in Neurosurgery, ophthalmology surgery, dentistry. 4.5x~27x 6:1 zoom, motorized, magnification 4.5x~27x; field of view Φ45~Φ7.5mm