首页Surgical Microscopeorthopedic microscope MIC-SH20J ophthalmology surgical operating microscope
Previous product
MIC-SH10LP ophthalmology surgical operating microscope
Back to products
Next product
MIC-SH20L ophthalmology surgical operating microscope
MIC-SH20J ophthalmology surgical operating microscope
  • Original optics of Japanese OLYMPUS or CZ-40(made in China).
  • Wide field of view, strong stereoscopic and good depth of field.
  • Japanese imported zoom equipment with low-noise, high-accuracy and in good control.
  • Foot switch of Japanese OMRON and conveniently in operating.
  • Brand new design, operation and installation easily.
  • Portable surgical microscope, convenient for assembly and transportation.
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 其他信息
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
Microscope Item Specification
Optics OLYMPUS SZ51
Eyepiece 10X Wide Field
Observation Angle 45°
Pupil Distance 50-76mm
Diopter ±5D
Objective φ 45mm
Magnification 4X-20X Continually Motorized Zoom
Field of View 8mm-65mm
Working Distance ≥170mm
Fine Adjustment ±20mm Foot Control
Illumination Type Optical Fiber
Light Source 15V/150W Halogen Lamp or LED Light
Control Stepless Control
Intensity ≥60,000 Lux
Power ~220V 50Hz
Base Length of Arm Extended 840mm
Up and Down
Adjustment Range
±100mm
Foot Switch Motorized Focus and Zoom
其他信息
microscope function
Infinite, Compound, Dark filed, Polarizing, PH, fluorescent
用户评价 (0)
评价
目前还没有评价
您的邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注
Shipping & Delivery
EX-WORK price
ALL PRICE MIC TECH QUOTED IS EX-WORK PRICE.
OTHER PRICE INCLUDING SHIPPING WILL BE QUOTED UPON REQUEST.
FAS CPT CIP FCA FOB CFR CIF DPT DIP DDP
  • ALL TERMS OF SHIPPING IS NEGOTIABLE WITH MIC TECH
  • ALL SHIPPING METHODS IS JUST ON YOUR REQUEST
  • YOUR SATISFACTION IS OUR GOAL
相关产品
Close
MIC-CD610-4B orthopedics microscope
MIC-CD610-4B orthopedics microscope 6X,10X,16X; LED light
阅读更多
ENQUIRY!
Quick view
Close
MIC-CD510-6A oral therapy maxilofacial surgery dental optics microscope
阅读更多
Quick view
MIC-CD6C ophthalmology surgery microscope
The MIC-CD6C is the only model of MIC-CD serials operation microscope which has a double assistant binocular system. It have perfect optics system and the biggest depth of field. It can be used in Neurosurgery, ophthalmology surgery, dentistry. 4.5x~27x 6:1 zoom, motorized, magnification 4.5x~27x; field of view Φ45~Φ7.5mm
MIC-5-D ENT,Neurosurgery,Dental,Ophthalmology surgical microscope
http://chinamicroscope.com/wp-content/uploads/2021/10/mic-tech-5d-video.mp4
MIC-CD6B ENT surgery microscope
The MIC-CD6B is the bran-new multifunctional operation microscope of Chongqing MIC Technology Co,Ltd. It have perfect optics system and the biggest depth of field. It can be used in ophthalmology surgery, Neurosurgery, dentistry, Orthopedics, E.N.T Dept. 6:1 zoom, motorized, magnification 5.1x~30.6x; field of view Φ45~Φ7.5mm
http://chinamicroscope.com/wp-content/uploads/2021/12/MEKEY-6BV1.mp4
MIC-CD510-3A ophthalmic microscope
MIC-CD510-3A Portable economic ophthalmology eye ophthalmic operating microscope manual 3-step changer, ratio 0.6,1.0,1.6 , total magnification 6,x 10x,16x ( F 200mm),
MIC-CD600 desk type microscope
Portable surgery microscope MIC-CD600 6X,10X,16X; LED light
MIC-CD3 ophthalmology surgical microscope
Eye ophthalmic for ophthalmology operating surgical stereo similar microscope halogen lamp hospital equipment MIC-CD3 Eyepiece:12.5x Illumination:Halogen Lamp Magnification: 4.5x~27.3x Objective: 175mm/200mm Apo-achromatic optics, less stress, independent assistant's microscope, brilliant view of the retina. Brightness of the red reflex is adaptable to your individual needs,allowing Surgeons to perform cataract surgery with ease. With outstanding light transmission, MIC TECH surgical microscope results in significantly reduced light exposure for your patients, leading to less stress on the eye. More comfortable operation Tiltable binocular tubes available, which can incline more than 60° depending on the posture and physique of the operating surgeon. Movable range: 30° (straight) to 90° (inclined) MIC TECH surgical microscope configured with XYZ motorized movement operated through a comfortable foot control, a very effective red-reflex co-axial illumination and c 50W halogen light source makes it ideal for cataract and retinal surgeries. Doctor-patient communication is easier To address digital documentation needs, a host of digital SLR, video camera, and CCD adapters are made available with the Proline in addition to MIC TECH’s proprietary IVU multi-functional imaging solution. All parts and accessories are fully integrated, regardless of the configuration. Plus by using the convenient, ergonomic foot panel, you can concentrate on your surgery without distraction or interruptions. fully independent assistant’s microscope that requires no light from the main microscope.