Previous product
MIC-20T9 multipurpose surgical operating microscope
Back to products
Next product
MIC-2000DX multipurpose surgical operating microscope
MIC-2000C ophthalmology ENT surgery surgical operating microscope
Feature
◆ Applied to microsurgery and meticulous examinations of ophthalmology, ENT, etc.
◆ Optional 180° eyepiece tube.
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 其他信息
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
Specification
Objective focus range (mm) Standard F=200 F=250 F=300 F=350 F=400
Working distance (mm) 190 245 295 345 395
Total MAG. 4x~24x 3.2x~19.2x 2.7x~16x 2.3x~13.7x 2x~12x
N.A. 0.014~0.043 0.012~0.031 0.01~0.026 0.009~0.023 0.0086~0.02
Filed of view diameter(mm) 4x~F45
24x~F7.5
3.2x~F52
19.2x~F9.4
2.7x~F61.5
16x~F11.3
2.3x~F72.2
13.7x~F13.1
2x~F83
12x~F15
Main lens zoom ratio 1:6
Coaxial illumination Range ≥F45(F=200mm)
Model 6°+0° Cold light Coaxial illumination
Fine focus range ≥30mm
Speed of fine focus (adjustable) ≤2mm/s
X-Y moving range)
50mm×50mm
X- ← 0~-25;Home position 0;X+ → 0~+25
Y- ↓ 0~-25;Home position 0;Y+ ↑ 0~+25
X-Y moving speed(adjustable) ≤2mm/s
Filter Optional No red filter wavelength=415~580nm,transmittance ratio T≥90%
wavelength=595~680nm,transmittance ratio T≤1%
CCD optional adapter  1/3CCD, standard C interface
Input Voltage AC220V ±22V/50Hz±1Hz or AC110V±11V/ 60Hz±1Hz
Power Consumption ≤170VA
Temperature 5℃~40℃
Humidity 30%~75%