首页Metallurgical Equipmentsmetallurgical cutter QIEGE-60S Metallographic specimen cutting machine
Previous product
Q-100B manual/automatic metallographic specimen cutting machine
Back to products
Next product
QIEGE-100S Manual / Automatic Metallographic specimen cutting machine
QIEGE-60S Metallographic specimen cutting machine
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
Feature
Stainless machine body and worktable
Equipped with lighting lamp
60L water cooling system
Technical specifications
  1. Power supply: 380V, 50Hz (three phases)
  2. Rotating speed of main shaft: 2800 rpm
  3. Max. cutting diameter: Ø60mm
  4. Sand wheel specification: 250 x 1.5x 25.4 mm
  5. Motor: 2.4KW
  6. Dimensions: 750 x 620 x 450mm