Previous product
QIEGE-60S Metallographic specimen cutting machine
Back to products
Next product
SQ-60 Metallographic specimen cutting machine
QIEGE-100S Manual / Automatic Metallographic specimen cutting machine
ENQUIRY!
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • 描述
  • 用户评价 (0)
  • Shipping & Delivery
描述
Feature
Stainless machine body and worktable
Equipped with water jet cleaning device
60L water cooling system
Technical specifications
  1. Power supply: 380V, 50Hz (three phases)
  2. Rotating speed of main shaft: 2200 rpm
  3. Max. cutting diameter: Ø100mm
  4. Sand wheel specification: 350 x 2.5x 32mm
  5. Max. worktable movable distance: 300mm
  6. Max. movable travel for automatic cutting: 145mm
  7. Motor: 3.3 KW
  8. Dimensions: 900 x 860 x 620mm